500 TL ve üzeri siparişlerde Kargo Bedava
sportstyle
2023-03-25
Ayakkabı Kaç Derecede Yıkanır? Nasıl Yıkanır?

Ayakkabı Kaç Derecede Yıkanır? Nasıl Yıkanır?

Ayakkabılarımızla ilgili en çok merak edilen konulardan biri ayakkabıların makinada yıkanıp yıkanamayacağıdır. Günlük hayatta en çok kullandığımız aksesuarlardan olan ayakkabılar çevresel faktörlere de bağlı olarak zamanla kirlenmektedir. Ayakkabılarınızı yıllarca ilk günkü gibi kullanmak isteyenler kirlenen ayakkabılarını temizlerken dikkatli olmalıdır.


 

Ayakkabılarınızı elde yıkamanız mümkün. Ancak zaman açısından sıkıntı yaşayanların imdadına çamaşır makineleri koşuyor. Çamaşır makinesi kullanarak kısa sürede ayakkabılarınızı yıkayıp, kuruttuktan sonra tertemiz kullanabilirsiniz. Bu aşamada çok dikkatli olunması gerekmektedir. Ayakkabılarınızı doğru derecede, doğru programda ve doğru sıkma devrinde yıkamanız ve doğru deterjanı kullanmanız oldukça önemlidir.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkanır Mı?

Teknolojinin gelişmesi ile neredeyse her evde bulunan çamaşır makineleri günlük hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Çamaşır makinesi sadece kıyafetleri yıkamak için kullanılıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz; çevresel faktörlerin etkisi ile zaman içerisinde kirlenen ayakkabılarınızı da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.


 

Kirlenen ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Temelde bilmeniz gereken en önemli şey yıkamak istediğiniz ayakkabının makinede yıkanmaya uygun olup olmadığıdır. Ne yazık ki her ayakkabı türü makinede yıkanmaya uygun değildir.

Spor ve Bez Ayakkabılar

Çamaşır makinesinde en rahat yıkanan ayakkabı türleri arasında spor, bez ve file ayakkabılar yer almaktadır. Üretiminde kullanan malzemenin kumaş ya da esnek yapıda olmasından dolayı yıkama esnasında formu bozulmamaktadır.


 

Kadın spor ayakkabılarınızı, erkek spor ayakkabılarınızı, bez ve file ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde 30 derece, 600 devir ve kısa programda yıkayabilirsiniz. Ayakkabınız siyah ya da renkli ise renk koruma özelliği olan sıvı deterjan kullanabilirsiniz.

Deri, Rugan ve Suni Deri Ayakkabılar

Ayakkabılara zarar veren ve kullanım ömrünü kısaltan en büyük hatalardan biri de deri, rugan ya da suni deri ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanmasıdır. Bu tarz ayakkabıların üretim malzemeleri makinede yıkamaya uygun değildir ve yıkanması halinde deri bölgelerinde çatlama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle deri ayakkabılarınızı makinede yıkamak yerine sirke ve karbonat karışımıyla fırçalama ya da silme yöntemlerini kullanabilirsiniz. 


 

Süet ve Nubuk Ayakkabılar

Çamaşır makinesinde yıkanmaması gereken ayakkabı türleri arasında bir de süet ve nubuk ayakkabılar yer almaktadır. Üretim malzemeleri açısında makinede yıkamaya uygun olmayan bu ayakkabı türlerini kolay yöntemler sayesinde elde temizleyebilirsiniz.


 

Süet ve nubuk ayakkabılarınızı, bir miktar sıvı deterjanı su ile açarak diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında nemli bir bez ile silerek durulayın ve açık alanda kurumaya bırakın. Son aşamada ise kuru bir fırça yardımı ile kuruduktan sonra nubuk ya da süet yüzeyi fırçalayın.

Beyaz ve Siyah Ayakkabılar

En çabuk kirlenen ayakkabılar açık renkten dolayı beyaz ayakkabılar olurken en çok toz tutan ayakkabılar ise koyu renkli ayakkabılardır. Üretim malzemesi uygun olan bütün siyah ve beyaz renkli ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.


 

Siyah ve beyaz renkte ki ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkarken kullandığınız deterjana çok dikkat etmelisiniz. Mümkünse renk koruyucu sıvı deterjanları tercih edin. Makinenin hassas programında en fazla 30 derecede ekstra sıkma işlemi yapmadan yıkayın. Az miktarda yumuşatıcı ya da ek kokulu ürün kullanabilirsiniz böylelikle ayakkabının iç kısmında ki kötü kokularda gidecektir.

Ayakkabı Çamaşır Makinasında Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesinde yıkanan ayakkabı türlerinin hepsini düşük derecede 30 derecede ve kısa programda yıkamalısınız. Sıkma devri ise en fazla 600 olmalıdır. Ekstra bir sıkma işlemi yapmanız halinde ayakkabılarınızın şekli bozulabilir. Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar ise aşağıdaki gibidir.

Ayakkabıların iç kısmında bulunan bilgi etiketinin çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olup olmadığına bakmalısınız. Çamaşır makinesinde yıkanmaz ibaresi bulunan ayakkabıları makinede yıkamamalısınız.

Ayakkabılarınızı makineye atmadan önce bağcıkları varsa çıkarmalısınız ki alt kısmında kalan yerler de temizlensin.

Ayakkabılarınızı çamaşır filesine koyarak makineye atın. Fileniz yoksa fermuarlı yastık kılıfı kullanabilirsiniz. Eğer her ikisi de yoksa birkaç el havlusu ile birlikte makineye atarsanız hazne içinde oluşabilecek çarpma sonucu ayakkabı yüzeyinin zarar görmesini engellemiş olursunuz.

Koyu renk ayakkabılarınızı yıkarken beyazlatıcı deterjan ya da çamaşır suyu kullanmayın.

Renk koruyucu sıvı deterjan kullanmanız ayakkabılarınızın renginin açılmamasını sağlayacaktır.

Toz deterjan yerine sıvı deterjan tercih edin.

Hassas program da, düşük derece de ve düşük sıkma devri bulunan programlar kullanın.

Gerekli Malzemeler

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Her evde bulunan birkaç malzeme ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler ise aşağıdaki gibidir:

Sıvı çamaşır deterjanı,

Çamaşır filesi ya da fermuarlı yastık kılıfı,

Havlu

Ayakkabı Nasıl Kurutulur?

Yıkama işleminden sonra ayakkabılarınızı mümkünse açık alanda kurumaya bırakın. Direkt güneşe maruz bırakmanız halinde ayakkabı yüzeyinde solmalar oluşabilir. Ayakkabılarınızı tamamen kurumadan kullanmanız ise koku oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle ayakkabılarınızı iyice havalandırıp kuruttuğunuzdan emin olmadan giymemelisiniz. Kış aylarında ise kalorifer peteğinin altında ya da yanında kurumaya bırakabilirsiniz.


 

Bu İçeriklerimiz de İlginizi Çekebilir:

https://www.sportstyle.com.tr/blog/beyaz-ayakkabi-nasil-temizlenir

https://www.sportstyle.com.tr/blog/spor-ayakkabi-nasil-temizlenir

 

https://www.sportstyle.com.tr/blog/siyah-bez-ayakkabi-nasil-temizlenir

Güvenli Alışveriş
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
Ücretsiz Kargo
500 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
Taksitli Alışveriş
Peşin fiyatına 3 taksit imkanı
İade & Değişim Garantisi
14 Gün değişim ve iade garantisi!
bize katılamaya me dersin
bize katılamaya me dersin
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Kaydolarak Şartlar ve Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Çıkmak için e-postalarımızdaki Aboneliği İptal Et’i tıklayın.
Copyright© 2024 SPORTSTYLE All rights reserved.
banka redwork

SEPETİM