500 TL ve üzeri siparişlerde Kargo Bedava
sportstyle
2023-04-07
 Isınma Hareketleri ve Egzersiz Programı

Isınma Hareketleri ve Egzersiz Programı

Spordan önce ısınma hareketleri yapmak vücut sağlığınız için oldukça önemlidir. Vücudunuzu spora hazırlamanızı sağlayan ısınma hareketleri sayesinde hem spor hareketlerini daha kolay yapabilirsiniz hem de kaslarınız kasılmayacağı için olası bir sakatlanmayı engellemiş olursunuz. Birçok kişi spordan önce ısınma hareketi yapmayı es geçmektedir bu durum oldukça yanlıştır. Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu hazırlamazsanız spor sırasında kaslarınıza zarar verebilir ve belki de bir daha spor yapamayacak hale gelebilirsiniz. Antrenman sırasında yapılan hareketleri doğru yapmak ne kadar önemliyse spordan önce de ısınma egzersizi yapmakta o kadar önemlidir.


 

Isınma hareketleri spordan önce ve sonra mutlaka yapılması tavsiye edilen hareketlerdir. Bu hareketler vücudun spora adapte olabilmesi ve spor öncesinde sakatlanmaların azalmasını sağlar. Vücudun ısınmadan antrenmana başlatılması istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Kas zedelenmesi, burkulma ve zedelenmeler en çok yaşanan problemler arasında bulunur. Bu sebep ile de özellikle profesyonel sporcular hangi antrenmanı yaparlar ise yapsınlar önce ısınmaya öncelik verirler. Isınma egzersizleri spordan önce ve spordan sonra soğuma ve vücudu alıştırma gibi destekler ile yapılmalıdır. 


 

Yürüyüş,

Boyun çevirme,

Yavaş tempoda koşu,

İp atlama,

Jump rope,

Squat,

Jimnastik hareketleri,

Esneme hareketleri,

Hip circles,

Arm circles,

Öne ve yana eğilme,

Olduğunuz yerde hafif zıplama

Evde Yapılabilecek Isınma Hareketleri

Evde en kolay yapılabilecek egzersizler arasında ısınma egzersizleri gelmektedir. Isınma hareketlerinin yapılışı oldukça kolaydır ve etkisi de bir o kadar önemlidir. Özellikle spor öncesi ısınma hareketi yapılması spordan alınan verimi arttırmaktadır. Isınma hareketlerini sadece spordan önce değil günlük hayat içinde de yapabilirsiniz. Sabah uyandığınızda 15 dakika ısınma egzersizi yapmanız vücudunuzun açılmasına ve daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Evde ekipmana ihtiyaç duymadan kolaylıkla ısınma egzersizi yapabilirsiniz. Isınma hareketlerini yaparken de nefes egzersizi yapmanız daha sağlıklı olmanızı da sağlamaktadır.

Spor Öncesi Isınmanın Önemi

Spor öncesi ısınma hareketi yapmak düşünüldüğünden çok daha önemlidir. Spordan önce ısınma hareketi yapılmadığı takdirde büyük sağlık sorunları yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Yaşama ihtimali olan sakatlıkları engellemek için mutlaka spor antrenmanından önce ısınma egzersizi yapmalısınız. Spor sırasında kasları zorlayacağınız için öncesinde kaslarınızı ısıtmanız spor esnasında kasların zarar görmesini engelleyecektir.


 

Isınma egzersizleri özellikle boyun, omurga, bacak, kalça, karın ve kol bölgelerinde bulunan kasların esnemesini sağladığı için spor boyunca bu bölgede ki kasların rahatlamasını sağlamaktadır.

Spor Öncesi Isınmamanın Zararları

Spordan önce ısınma hareketi yapılmadığında ne olur sorusu birçok sporcu tarafından merak edilmektedir. Spordan önce ısınma hareketi yapılmadığı zaman zedelenmeler ortaya çıkabilir. Bu zedelenme oranları ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Spor öncesinde ısınmamak ve direkt spora geçiş yapmak vücudun sakatlanma oranını yükseltir. Bu sebep ile de spor öncesinde ısınmaya özen gösterilmelidir. Spor öncesinde ısınma yapıldığı zaman kişiler daha rahat bir şekilde spor yapabilmekte ve herhangi bir sorun ile karşılaşma oranları düşmektedir. Isınma egzersizlerine gereken önemin verilmesi gerekir. Birçok sporcunun sakatlanma sebebi spordan ve antrenmandan önce ısınma hareketlerini yapmamalarıdır. 

Spor Öncesi Isınmanın Faydaları

Spordan önce ısınma hareketlerinin yapılmasının birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:


 

Spordan önce yapacağınız ısınma egzersizi sayesinde kaslarınızın zedelenmesine engel olabilirsiniz.

Isınma hareketi yapılmaması durumunda spordan sonra kas kasılmaları gibi sorunlar yaşanmaktadır.

Spordan önce ısınma hareketi yapmanız yapacağınız spor antrenmanından daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Günlük 15 dakika yapacağınız ısınma egzersizleri sayesinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Spordan önce ısınma hareketleri sayesinde sakatlanma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Fitness Isınma Egzersizleri

Fitness ısınma hareketleri ağır sporlar öncesinde yapılan ve vücudu spora hazırlayan başlıca egzersizlerdir. Fitness başlı başına bir vücut geliştirme ve ağırlık sporu olduğu için bu sporu yapan kişilerin ısınma egzersizlerine verdiği önem son derece büyük olmalıdır. Özellikle ağırlık kaldırma antrenmanlarından önce mutlaka ısınmaya egzersizi yapılmalıdır.


 

Squat, kalça çevirme, ip atlama hareketi, kol çevirme ve lunge hareketi gibi birçok hareket fitness ve ağır antrenmanlar öncesinde yapılabilecek başlıca ısınma egzersizleridir.

Squat Isınma Egzersizi

 

Squat ısınma egzersizi özellikle bacak ve kalçaları ısındırmak için oldukça etkili bir harekettir. Bu hareketi yapabilmek için ayakları omuz hizasında açmak ve yere paralel şekilde çömelmek gereklidir. Yara çömelme hareketi yaparken omuzlar çok fazla ileriye gitmemeli bel dik tutulmaya çalışılmalıdır. Bu hareket yapılırken bacak kasları ve kalça oldukça çalışmaktadır. Baldırları çalıştırmak için de fitness programlarının içinde bulunan bu hareket ısınma egzersizlerinde de önemli bir yer tutmaktadır.

Hip Circles Isınma Egzersizi

Hip circles ısınma egzersizi bacakların daha rahat bir şekilde fitness antrenmanı hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu hareket yere paralel şekilde kaldırılan bir bacağın dairesel hareket ettirilmesi ile gerçekleştirilir. Böylece olası bir sakatlanmaya karşı kalçada bulunan kaslar ve eklemler ısınmış hale gelir. Herhangi bir bacak antrenmanında sakatlanma riskini azaltan bir ısınma egzersizidir.

Jump Rope Isınma Egzersizi

Jump rope ısınma egzersizi ip atlama şeklinde yapılan bir egzersizdir. Bu ısınma egzersizinin ip atlamaktan farkı ortada bir ip bulunmamasıdır. Tabii ki fitness öncesinde ısınmak için ip atlanabilir fakat spor yapacak olan kişinin ipi yok ise jump rope hareketini yaparak ip atlıyor gibi zıplaması da aynı efekti yaratacaktır. Bu hareket parmak uçlarında çok fazla yükselmeden belirli bir tempoda zıplanması ile yapılır. Bu hareket yapılırken bütün vücut kasları çalışacağı için sıkı bir antrenmandan önce mutlaka yapılması gerekmektedir.

Arm Circles Isınma Egzersizi

Arm circles ısınma egzersizi kolları yana doğru açıp düz tutarak çevirme egzersizidir. Kol çevirme egzersizi olarak da bilinmektedir. Bu egzersiz sayesinde omuzlar, kollar ve sırtım bir bölümü ısınmaktadır. Ön kol, arka kol, sırt ve göğüs antrenmanlarından önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Lunge Isınma Egzersizi

Lunge ısınma egzersizi özellikle bacakları ve karnın bir bölümünü çalıştırmak için yapılan egzersiz çeşididir. Ağır fitness antrenmanlarından önce ve sporlardan önce yapılması tavsiye olunur. Bu hareket yapılırken bir bacak dizden kırılarak öne ya da yana doğru iyice gevşetilir diğer bacak düz tutulur. Dizden kırılan bacağın üzerine doğru esnenir. Hem kalça ve bacak egzersizlerinde yer alan hem de ısınma egzersizlerinde yer alan bu hareket oldukça efektif bir egzersiz çeşididir.

Spor Sonrası Esneme Hareketleri

 

Spor sonrası vücudun esnetilmesi de önemlidir. Vücut sonrası doğrudan bitirmeye odaklanılmamalı ve kademeli hareketler ile vücudun soğutulmasına özen gösterilmelidir. Nasıl ki spordan önce ısınma egzersizleri yapılıyor ise sporun ardından soğuma egzersizlerine de özen göstermek gerekir. Spora başlamadan hazırlık hareketleri ve spor bitirilirken ise bitirme hareketlerine odaklanılması önemlidir. Bu noktada esnemeye de gereken önemin verilmesi sakatlanma oranlarını düşürecek olan bir etkendir.


 

Bu İçeriklerimiz de İlginizi Çekebilir: 

https://www.sportstyle.com.tr/blog/soguma-hareketleri-nelerdir-nasil-yapilir 

https://www.sportstyle.com.tr/blog/esneme-hareketleri-ve-egzersizleri

 

https://www.sportstyle.com.tr/blog/squat-hareketleri-nasil-yapilir-ne-ise-yarar

Güvenli Alışveriş
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
Ücretsiz Kargo
500 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
Taksitli Alışveriş
Peşin fiyatına 3 taksit imkanı
İade & Değişim Garantisi
14 Gün değişim ve iade garantisi!
bize katılamaya me dersin
bize katılamaya me dersin
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Kaydolarak Şartlar ve Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Çıkmak için e-postalarımızdaki Aboneliği İptal Et’i tıklayın.
Copyright© 2024 SPORTSTYLE All rights reserved.
banka redwork

SEPETİM