Siparişin 1 iş günü içerisinde kargoya verilecektir.
500 TL ve üzeri siparişlerde Kargo Bedava
sportstyle
2023-09-19
Kramp Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Kramp Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Kramp, kol ve bacak kaslarının istem dışı ve  sert, ağrılı bir şekilde anlık olarak kasılması tanımlanabilir. Kramp özellikle bacaklarda görülmek ile birlikte  vücudun kalan bölgelerinde de varlığını sürdürür.. Krampın birçok nedeni vardır. Kramp ağrılarını tetikleyen şeyler arasında fazla yürüme, aşırı hareket hali, vücutta aşırı sıvı kaybı, vücutta su dengesizliği, uzun süre su içmeme, sinir kasılmaları ve sinir sisteminden doğan hastalıkları, kas hastalıkları ve bazı ilaçlar sayılabilir.

Ancak krampın en yaygın sebeplerinden biri de vitamin eksikliğidir. Vitamin eksiklikleri kaslardaki zorlanma ve kramplara sebebiyet vermektedir. Özellikle D vitamini, B6 vitamini, kalsiyum ve potasyum minerallerinin eksiklikleri başta kas kasılmaları ve kramp olmak üzere vücuttaki birçok işlev ve fonksiyonun sekteye uğramasına sebebiyet verebilir.

Kramp Yaşandığında Yapılması Gerekenler

Kramp ağrılarının en önemli sebebi vitamin eksikliği olmakla birlikte ağır spor aktiviteleri, yanlış ayakkabı seçimi, hızlı ve ters hareketler de bu ağrıların sebebi olabilmektedir. 

 

Birçok kişi kardiyo yaparken, ayağını burkabilmekte, ayağında yaşadığı kramp nedeniyle zorluk çekebilmektedir. Ayağımıza kramp girmemesi için iyi bir ayakkabı seçimi son derece önemlidir. Satın aldığımız ayakkabının kalitesi ve orjinalliği ayak sağlığımız ve günlük yaşamımız için önemlidir. SPORTSTYLE sanal alışveriş sitesi ayakkabılardaki kalite ve orjinalliğiyle tanınmaktadır. New balance ayakkabı ile hem spor hem de günlük hayattaki konforu yakalayabiliriz.  Adidas Samba ayakkabı ile ayak sağlığımızı korurken, egzersizimize de kaldığı yerden devam edebiliriz. Kalitesiz ve merdiven altı üretim, orjinal olmayan,  ayakkabılar ayak ezilmesine sebebiyet verebilmektedir. 

 

Ayak sağlığımızı düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Sadece kalitesiz ayakkabı olmamakla birlikte yanlış bakım, kalitesiz bakım ürün kullanımı, dar kalıp çorap kullanımı ve kramplar ayak ezilmelerine sebebiyet vermektedir.  Ayak ezilmesi, ayakta bulunan yumuşak dokuların (cilt, kas, bağ, tendon) bir darbe veya zorlanma sonucu hasar görmesi durumudur. Ayak ezilmesi sonucu oluşan morarma, şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Ayaklarımız günlük hayatımızda en çok kullandığımız organlarımızdan biridir. Yürüme, koşma, zıplama gibi pek çok aktiviteyi ayaklarımız sayesinde gerçekleştiririz. Ancak bazen ayaklarımız da tıpkı diğer organlarımız gibi yaralanabilir veya hasar görebilir. Özellikle spor yaparken veya ağır bir cisim düştüğünde ayaklarımızda ezilme meydana gelebilir.

 

Kramp ağrıları ve ayak ezilmelerine ne iyi gelir?

 

Ayak ezilmesi ve ağır sancılı kramp yaşadığınızda ilk olarak doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz ayak ezilmesinin ve kramp ağrınızın derecesini ve nedenini belirleyerek size uygun bir tedavi planı hazırlayacaktır. Tedavi planı ilaç, fizik tedavi, alçı, bandaj, ameliyat gibi yöntemleri içerebilir.

Ayak ezilmesi ve kramp ağrılarının tedavisine ek olarak evde de bazı yöntemler birçok kramp, sancı ve ayak ezilmelerinde uygulanarak iyileşme sürecini hızlandırabilir ve ağrının şiddetini azaltabilirsiniz. Evde uygulanabilecek yöntemler:

 

 

Güvenli Alışveriş
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
Ücretsiz Kargo
500 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
Taksitli Alışveriş
Peşin fiyatına 3 taksit imkanı
İade & Değişim Garantisi
14 Gün değişim ve iade garantisi!
bize katılamaya me dersin
bize katılamaya me dersin
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Kaydolarak Şartlar ve Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Çıkmak için e-postalarımızdaki Aboneliği İptal Et’i tıklayın.
Copyright© 2024 SPORTSTYLE All rights reserved.
banka redwork

SEPETİM