x
sadsad x
asdasd
%15 yeni üye.png (163 KB)

Isınma Egzersizleri Nelerdir? Fitness ve Antrenman Isınma Egzersizleri

23 Ağustos 2021
Isınma Egzersizleri Nelerdir? Fitness ve Antrenman Isınma Egzersizleri

Isınma Egzersizleri Nelerdir? Fitness ve Antrenman Isınma Egzersizleri

Isınma egzersizleri ağır sporlardan ya da güç gerektiren sporlardan önce yapılması gereken hareketlerdir. Bu hareketler ağır spor temposuna vücudu hazırlamaktadır. Isınma hareketleri yapılmadan spora başlanırsa ciddi sakatlıklar yaşanabilmektedir. Yaşanan bu sakatlıklar nedeniyle uzun süreler boyunca fitness ve antrenmandan uzak alınabilmektedir. Ayrıca uzmanlar ısınma egzersizlerini spora hazırlık olarak görmektedir. Güç gerektiren bir spor yapmadan önce ısınma egzersizi yapmak vücudu hem o spora hazırlar hem de hareketleri daha verimli yapmayı sağlar. Eğer ısınmadan spor yapılır ise bu hem verimliliği azaltacak hem de sakatlanma riskini arttıracaktır. Bu sebepten dolayı fitness ve antrenman yapmadan önce iyi bir ısınma egzersizi programı sağlık ve verim açısından çok önemlidir.

Fitness Isınma Egzersizleri Nelerdir?

Fitness ısınma hareketleri ağır sporlar öncesinde yapılan ve vücudu spora hazırlayan başlıca egzersizlerdir. Fitness başlı başına bir vücut geliştirme ve ağırlık sporu olduğu için bu sporu yapan kişilerin ısınma egzersizlerine verdiği önem son derece büyük olmalıdır. Özellikle ağırlık kaldırma antrenmanlarından önce mutlaka ısınmaya egzersizi yapılmalıdır.

Squat, kalça çevirme, ip atlama hareketi, kol çevirme ve lunge hareketi gibi birçok hareket fitness ve ağır antrenmanlar öncesinde yapılabilecek başlıca ısınma egzersizleridir.

Squat Isınma Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Squat ısınma egzersizi özellikle bacak ve kalçaları ısındırmak için oldukça etkili bir harekettir. Bu hareketi yapabilmek için ayakları omuz hizasında açmak ve yere paralel şekilde çömelmek gereklidir. Yara çömelme hareketi yaparken omuzlar çok fazla ileriye gitmemeli bel dik tutulmaya çalışılmalıdır. Bu hareket yapılırken bacak kasları ve kalça oldukça çalışmaktadır. Baldırları çalıştırmak için de fitness programlarının içinde bulunan bu hareket ısınma egzersizlerinde de önemli bir yer tutmaktadır.

Hip Circles Isınma Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hip circles ısınma egzersizi bacakların daha rahat bir şekilde fitness antrenmanı hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu hareket yere paralel şekilde kaldırılan bir bacağın dairesel hareket ettirilmesi ile gerçekleştirilir. Böylece olası bir sakatlanmaya karşı kalçada bulunan kaslar ve eklemler ısınmış hale gelir. Herhangi bir bacak antrenmanında sakatlanma riskini azaltan bir ısınma egzersizidir.

Jump Rope Isınma Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Jump rope ısınma egzersizi ip atlama şeklinde yapılan bir egzersizdir. Bu ısınma egzersizinin ip atlamaktan farkı ortada bir ip bulunmamasıdır. Tabii ki fitness öncesinde ısınmak için ip atlanabilir fakat spor yapacak olan kişinin ipi yok ise jump rope hareketini yaparak ip atlıyor gibi zıplaması da aynı efekti yaratacaktır. Bu hareket parmak uçlarında çok fazla yükselmeden belirli bir tempoda zıplanması ile yapılır. Bu hareket yapılırken bütün vücut kasları çalışacağı için sıkı bir antrenmandan önce mutlaka yapılması gerekmektedir.

Arm Circles Isınma Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Arm circles ısınma egzersizi kolları yana doğru açıp düz tutarak çevirme egzersizidir. Kol çevirme egzersizi olarak da bilinmektedir. Bu egzersiz sayesinde omuzlar, kollar ve sırtım bir bölümü ısınmaktadır. Ön kol, arka kol, sırt ve göğüs antrenmanlarından önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Lunge Isınma Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Lunge ısınma egzersizi özellikle bacakları ve karnın bir bölümünü çalıştırmak için yapılan egzersiz çeşididir. Ağır fitness antrenmanlarından önce ve sporlardan önce yapılması tavsiye olunur. Bu hareket yapılırken bir bacak dizden kırılarak öne ya da yana doğru iyice gevşetilir diğer bacak düz tutulur. Dizden kırılan bacağın üzerine doğru esnenir. Hem kalça ve bacak egzersizlerinde yer alan hem de ısınma egzersizlerinde yer alan bu hareket oldukça efektif bir egzersiz çeşididir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.