Siparişin 1 iş günü içerisinde kargoya verilecektir.
500 TL ve üzeri siparişlerde Kargo Bedava
sportstyle
2022-02-23
Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Şınav çekmenin faydaları ve yararları günlük hayatta hissedilebilir derecede çoktur. Şınav çekmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi yağ yakma ve kas geliştirme açısında da oldukça önemi egzersizlerden biridir. Şınav çekmenin faydaları ve yararları şu şekilde sıralanabilir:

Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Şınav egzersizinin çalıştırdığı kaslar, çekilen şınav türüne göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak şınavın çalıştırdığı kaslar şunlardır:

Böylelikle birçok kas bölgesinin çalışmasına yardımcı olan şınav, önemli oranlarda kan artış ve hızını destekler. Bu durumda oluşan hücre parçalanması ile birlikte yeni hücrelerin oluşumuna ve kas hacminin artmasına olanak sağlar.

Şınav egzersizinin çalıştırdığı kaslar başlangıç olarak üst vücut kasları olmakla birlikte yapılan şınav çeşidine de bağlı olarak vücutta birçok kas grubudur. Doğru ve düzenli bir şekilde yapılan şınav egzersizi kas hacminin artmasına önemli katkıda bulunur.

Şınav hareketi yaparken etkin bir şekilde çalışan kas grupları şu şekildedir:

Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav çekimi doğru şekilde yapılmaması durumunda sakatlanmalara ve yaralanmalara yol açabilmektedir. Bundan dolayı şınav çekmek doğru ve düzenli bir şekilde çekilebilmesi için aşağıda gösterilen adımlar uygulanmalıdır.

Şınav egzersizini biraz daha zorlaştırmak isteyen kişiler elleri omuz hizasına değil de, göğüs hizasına yakın yere koymayı deneyebilirler. Bu şekilde vücudun yukarı doğru ittirilmesi daha zor olacağı için kasların gelişmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Şınav çekerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Her antrenmanda olduğu gibi şınav egzersizinde de doğru pozisyon oldukça önemlidir. Daha önce hiç şınav çekmemiş olan birisi doğru pozisyonda şınav çekmezse ciddi sakatlıklar yaşayabilir.

Doğru şınav çekme aşamaları şu şekildedir:

Yarım Şınav Nedir?

Yarım şınavın çekilmesi normal şınav çekiminden daha kolay olduğu için normal şınav egzersizini yapamayan kişiler yarım şınav egzersizini yapmaktadır. Yarım şınav dizler yere konularak çekildiği için normal şınavdan daha kolaydır. Yarım şınavda alıştırmalar yapılarak kol kasları kuvvetlendikten sonra normal şınava geçilebilir. Yarım şınav ise şu şekilde çekilmektedir:

Çok kilolu olan kişiler veya şınav çekmeye yeni başlayan kişiler yarım şınav veya diğer adıyla dizüstü şınav çekebilirler. Bu hareket kolay gelmeye başladığı zaman ise normal şınav egzersizlerine başlanabilir.

Şınav Çekerken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Sınav çekerken sıkça yapılan hataların başında yanlış şınav çekmek ve yanlış yapılan programlargelmektedir. Bu hatalar ve diğer hatalar şu şekilde sıralanabilir:

Ayakların Duruşuna Bağlı Olarak yapılan Şınav Türleri Nelerdir, Yapılışları Nasıldır?

Ayakların duruşuna bağlı olarak değişen şınav türleri 3 tanedir. Bu şınav türlerinde ellerin pozisyonu sabit tutularak değişik ayak hareketleri ile şınav hareketinin çalıştırdığı bölümler düzenlenebilmektedir. Böylece şınavdan daha fazla verim alınabilmektedir.

Ayaklara bağlı olarak değişen şınav türleri şu şekilde yapılmaktadır:

Standart Şınav Egzersizi: Bu hareket hemen herkesin yaptığı şınav hareketidir. Bu hareket yapılırken eller omuz genişliğinde açılır ve sırt ile popo aynı seviyede bulunur. Göğsün orta kısmını çalıştırmaktadır.

Üst Göğüs Şınavı: Ayakları yüksek bir yere elleri ise yere koyarak yapılan şınav türüdür. Adından da belli olacağı şekilde göğsün üst bölümünü çalıştırmaktadır.

Alt Göğüs Şınavı: Bu egzersizde eller ayaklardan daha yüksek bir yere konularak şınav çekilmektedir. Böylece göğsün alt kısmı daha etkin şekilde çalışmaktadır.

Ellerin Duruşuna Göre Değişen Şınav Çeşitleri Nelerdir, Yapılışları Nasıldır?

Ellerin posizyonuna göre şınav hareketleri toplamda iki tanedir. Ellerin açılma genişliğine göre isimlendirilmiştir. Şu şekilde yapılmaktadır:

Göğüs Yayma Şınavı: Ellerin omuz genişliğinden daha da geniş olduğu şınav türüdür. Eller ne denli açılırsa göğüs de o kadar yayılacaktır.

Göğüs Toplama Şınavı: Ellerim omuzdan daha dar şekilde tutulduğu şınav türüdür. Göğüsün ortasında yığma yapmak için yapılır. Göğüsün iç kısmını kaslandırmak için tercih edilir. 

Güvenli Alışveriş
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
Ücretsiz Kargo
500 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
Taksitli Alışveriş
Peşin fiyatına 3 taksit imkanı
İade & Değişim Garantisi
14 Gün değişim ve iade garantisi!
bize katılamaya me dersin
bize katılamaya me dersin
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Kaydolarak Şartlar ve Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Çıkmak için e-postalarımızdaki Aboneliği İptal Et’i tıklayın.
Copyright© 2024 SPORTSTYLE All rights reserved.
banka redwork

SEPETİM