Siparişin 1 iş günü içerisinde kargoya verilecektir.
500 TL ve üzeri siparişlerde Kargo Bedava
sportstyle
2022-07-20
Enerji Verecek Yiyecekler Nelerdir? Hangi Meyve Sebzeler Enerji Verir?

Enerji Verecek Yiyecekler Nelerdir? Hangi Meyve Sebzeler Enerji Verir?

Enerji oranı yüksek yiyecekler tercih edilirken mevsiminde olan gıdaların tüketilmesi ve sağlıklı olanlara öncelik verilmesi önemlidir. Enerji oranı yüksek olan gıdalar arasında vitamini ve proteini yüksek olan gıdalar yer alır. Bu sebep ile de hem vitamin hem de protein açısından zengin olan menülere yönelmek gerekebilir. Enerji veren besinler çok yönlüdür ve içerisinde meyvelerden etlere kadar birçok besin yer alır. 

Enerji Veren Yiyecekler: Enerji veren ve daha dinç hissedilmesini sağlayan birçok gıda vardır. Bu gıdalar mevsiminde tüketildiği zaman alınan verim daha yüksek olmaktadır. Enerji veren yiyecekler şu şekilde sıralanabilir: 

Enerji Veren Yulaf 

Yulafın vücuda enerji vermesi mümkündür ve eğer doğru tarifler ile yapılır ise çok uzun bir süre tok tutabilmektedir. Diyetlerin vazgeçilmez ögelerinden biri olan yulaf, kısa sürede tüketilebilen gıdalar arasında da bulunur. Enerji almak için yulafı süt ile haşlamak ve bal gibi gıdalar ile birleştirmek gerekebilir. Yulaf tek başına enerji olarak yeterli olsa da destekleyici ve takviye edici ek gıdalar ile hazırlandığında enerji miktarı da artış gösterir. Kalorisini yükseltmeden ve sağlıksız maddelere yer vermeden tüketilen yulaf, kişiye gün içerisinde uzun süre enerji sağlar. 

Yumurta Enerji Verir Mi?

Yumurtanın enerji vermesi mümkündür. Protein oranı yüksek olan tüm gıdalar kişiye enerji verebilmektedir. Burada önemli olan tüketim miktarı ve tüketme biçimidir. Yumurta çok yağlı ve sağlıksız yöntemler ile hazırlanır ise bu durumda ne kadar enerji alınır ise alınsın harekete geçmekte zorlanılabilir. Bu sebep ile de enerji veren besinlerin doğru gıdalar ile tüketilmesi gerekir. Karbonhidrat ve yağ oranlarının da dengeli olduğu yumurtanın içerisinde büyük miktarda vitamin ve mineral de bulunmaktadır. Sağlıklı bir gıda olduğu için yanında tüketilen gıdaların da sağlıklı tutulması yumurtadan alınacak enerjiyi arttırır. 

Kuruyemişlerden Enerji Alınır Mı?

Fındığın enerji oranı oldukça yüksektir. Yağ oranı da diğer kuruyemişlere göre yüksek olan fındık kabuklu yemişler arasında enerji veren grupta yer alır. Yağ miktarı diğerlerine göre yüksek olsa da burada bulunan yağ sağlıklı bir yağ çeşididir. Ancak yine de kişilerin çok sık fındık tüketmemesi ve günde sadece 5 ya da 6 adet (bir avuca tekabül eder) fındık tüketmeleri yeterli olacaktır. Fındık birçok besin ile beraber tüketilebilmektedir. Yulaf ile karışımı yapılabileceği gibi tek olarak tüketilmesi ya da meyvelerin yanında yenmesi de enerji oranını arttırır. Tüketim miktarına dikkat edildiği takdirde enerji yükselmesi yaşanır ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Kabuklu yemişlere alerjisi olan kişiler fındık ve türevleri yerine meyvelere ve proteini yüksek olan diğer enerjisi yüksek gıdalara yönelebilirler. 

Bitter Çikolata ile Enerji Yükseltmek 

Bitter çikolata enerji verir mi sorusu özellikle diyet yapan kişiler tarafından sık sık merak edilmektedir. Bitter çikolata diğer çikolatalara göre daha sağlıklıdır ve içerisinde yer alan enerji de oldukça yüksektir. Az miktarda tüketilmesi dahi yeterli olacak olan bitter çikolata meyve ve kabuklu gıdalar ile tüketilebileceği gibi yulaf ile de tüketilebilir. Hem tatlı ihtiyacının karşılandığı hem de az bir tüketim ile günlük tatlı ihtiyacının keskin bir şekilde bastırıldığı bir gıdadır. Enerji veren besinler arasında yer alan bitter çikolata tüketilirken çok miktarda tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Yeter miktarda tüketmek ve gün aşırı tüketmemek vücudun tatlıya alıştırılmaması için önemlidir.

Güvenli Alışveriş
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
Ücretsiz Kargo
500 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
Taksitli Alışveriş
Peşin fiyatına 3 taksit imkanı
İade & Değişim Garantisi
14 Gün değişim ve iade garantisi!
bize katılamaya me dersin
bize katılamaya me dersin
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Kaydolarak Şartlar ve Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Çıkmak için e-postalarımızdaki Aboneliği İptal Et’i tıklayın.
Copyright© 2024 SPORTSTYLE All rights reserved.
banka redwork

SEPETİM