0

Tenis Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Tenis Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Tenis kuralları ve oynanışı bu spora merak salan küçük veya büyük demeden her yaştan kişinin merak ettiği bir konudur. Spor tarihinin en eski mücadeleci sporlarından biri olan tenis, hareketli ve enerjik bir oyundur. Vücudu dinç tuttuğu için her yaştan kişinin tercih ettiği tenis sporu, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de giderek popülerlik kazanmaktadır. Tenis kuralları ve bu sporun oynanışı hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için bu yazımızda göz atabilirsiniz. 

Tenis Tarihi 

Kısaca tenis sporu tarihine bakıldığında bu oyunun orta çağa kadar uzanan bir geçmişi olduğu görülür. Fransa’da gelişen bu spor günümüzde olimpik sporlar arasında da yer almaktadır. Bu kapsamda tenis ile alakalı birçok müsabaka ve özel turnuvalar gerçekleştirilmektedir. Tenis maçlarının uzun saatler boyunca sürmesi ve oyuncuların kondisyonlarını koruyarak maça devam etmeleri tenis sporunun seyir zevkini arttıran detaylar arasında yer alır.  

Tenis Oyun Kuralları

Tenis kuralları, bu oyunu oynamak isteyenlerin öncelikle bilmesi gereken bazı temel kurallardan oluşur. İzlemesi de oynaması kadar zevkli olan teniste oyunun başlıca kuralları şunlardan oluşur:

  • Tenis maçını başlatmak için iki oyuncudan birinin servis atışı yapması gerekir. 

  • Servis atışının ardından tenis maçı başlar. 

  • Servisi kullanan oyuncu topu kendi sahasının çaprazında kalan bölgeye atarak sayı kazanmaya çalışır. 

  • Servis kullanan oyuncunun attığı topa rakibi gelişine karşılık veremezse ace olur ve sayı servis kullanan oyuncuya yazılır. 

  • Servis kullanan oyuncunun topu tek hamlede rakip sahaya atma hakkı vardır. 

  • Servis kullanırken top fileye takılırsa let olur ve bu durumda servis kullanan oyuncu bu atışı tekrarlar.

  • İkinci kez servis kullanan oyuncu topu bir kez daha fileye takarsa veya sahanın dışına vurursa bu durumda sayı rakibine geçer. 

  • Rakip servis atışını karşılaması durumunda ralli başlar ve iki oyuncu da sayı kazanana kadar tek vuruşlarla topu rakip sahaya gönderir. 

  • Sayı kazanmak için topun rakip sahada iki kere sekmesi yeterlidir. Bu şekilde sayı kazanana kadar karşılıklı mücadele edilir. 

  • Teniste sayı kazanmak için bir diğer kural ise oyuncunun topu sahanın dışına vurmasıdır. 

Tenis oyun kuralları gayet açık olup herkes tarafından anlaşılabilir. Tenis oyunu yoğun efor isteyen ve kondisyon gerektiren mücadeleci bir spordur. Bununla birlikte tenis maçında sayı kazanabilmek için raketle topa sert bir şekilde vurmak ve karşı tarafı ekarte etmek gerekir. Tenis maçlarında iki oyuncunun sayı alana kadar topa vurarak birbirleri ile mücadele etmesine ralli adı verilir.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis maçı oynamak isteyenler için öncelikle 3 setlik veya 5 setlik olarak maç hazırlanabilir. Teniste 3 setlik maçlarda 2 set kazanan, 5 saatlik maçlarda ise 3 set kazanan oyuncu maçın galibi sayılır. Teniste sadece 1 set almak için 6 oyun oynanır. Oyunlar puan olarak 0-0’dan başlayarak sırasıyla 15-30-40 puanlarına ulaşarak devam eder. Eğer maç 40-40 olursa sayı alan taraf oyunu kazanmış sayılmaz ve avantaj elde eder. Avantajın üzerine bir sayı daha kazanan oyuncu oyunun galibi olur. Tenis maçlarında setler 5-5 olmuşsa set uzatmaya gider ve oyuncu rakibine farkı ikiye çıkarana kadar maç devam eder.  

Teniste Kaç Hakem Var?

Tenis hakem sayısı bu spora ilgi duyan kişilerin merak ettiği konular arasında ye alır. Bir tenis maçında toplam 13 hakem görev yapar.  6 adet çizgi hakemi dikey ve 2 adet çizgi hakemi yatay çizgileri kontrol eder. Diğer hakemler de saha kenarında yer alır. Tenis kuralları gereğince her hakemin görevi farklıdır. 

İletişim
Bizimle İletişime mi Geçmek İstiyorsun?
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
ÜCRETSİZ KARGO
150 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
DEĞİŞİM VE İADE
14 gün değişim ve iade garantisi!
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki
son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin