0

Squat Ne İşe Yarar? Hangi Bölgeleri Çalıştırır? Squat Nasıl Yapılır?

Squat Ne İşe Yarar? Hangi Bölgeleri Çalıştırır? Squat Nasıl Yapılır?

Squat Ne İşe Yarar? Hangi Bölgeleri Çalıştırır? Squat Nasıl Yapılır? 

Squat hareketinin işlevi kalça kaslarını geliştirmesidir. Kalça bölgesinde yer alan kas grubu üzerinde etkili olan squat, düzenli yapıldığı takdirde işe yaramaktadır. Kısa sürede bir sonuç beklememek ve düzenli olarak hareketi tekrar etmek gerekir. En az 3 ay boyunca istenir ise her gün squat yapıldığında fark ortaya çıkmaktadır. Farkın sürdürülebilir kılınması ve etkisi arttırılması için ise 6 ay ila 12 ay arasında squat hareketini bırakmadan yapmaya devam etmek gerekir. Squat hareketi kalça kasları gelişirken arka bacak ve ön bacak kasları üzerinde de etkilidir. Dolaylı yoldan karın kaslarını da çalıştıran squat ile bölgesel kas kitlesi artışı yaşanır. 

Squat Hareketinin Çalıştırdığı Bölgeler: Squat hareketi ile bacak bölgesi gelişim gösterir. Ön bacak, arka bacak, iç bacak bölgelerinde yer alan kas kitlesinde artış yaşanır. Vücudun şekillenmesi ve sıkılaşması için de önemli bir hareket olan squat özellikle kalça kasları üzerinde etkilidir. Kalça kaslarının yanı sıra sırt bölgesini de destekleyen bu hareket istenir ise dumbell ile de yapılabilir. 

Squat Her Gün Yapılır Mı?

Squat tekrar sıklığı kişinin kondisyonuna bağlı olarak belirlenmesi gerekir. Squat tekrarlar ile yapılması gereken bir harekettir ve en az 3 set yapılması önerilen bir harekettir. Squat hareketinin her gün yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Eğer daha önce squat yapılmamış ise bacaklarda ve karın bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Düzenli squat yapılması ile kalça kasları 3 aylık periyotlar ile gelişim gösterecektir. 

Squat Kaç Günde Bir Yapılmalıdır? 

Squat hareketi hangi sıklık ile yapılmalı sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişir. Squat hareketi her gün yapılabilen bir hareket olmasına karşın istenir ise haftanın 3 veya 4 günü ile sınırlandırılabilir. Kasların güçlenmesi kadar dinlenmesi de önemlidir. Kas gelişimi evresinde kasların belirli aralıklar ile dinlendirilmesi gerekir. Bu sebep ile de squat hareketi yapılırken set ve tekrarlar üzerine odaklanmak daha iyidir. Haftanın belirli günlerinde vücudun dinlendirilmesi kas gelişimini destekler. 

Squat Hareketinden Hangi Sonuçlar Beklenmesi Gerekir?

Squat hareketinin etkisi belirli kas gruplarının gelişmesini sağlamasıdır. Squat hareketi ile özellikle kalça ve üst bacak kasları gelişim gösterir. Zaman sınırlamasına girmeden squat ve diğer egzersizleri yapmak önemlidir. Squat hareketinin yararları şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kalça kaslarının güçlenmesi ve şekillenmesi

  • Ön bacak kaslarının güçlenmesi 

  • Arka bacak kaslarının güçlenmesi 

  • İç bacak kaslarının güçlenmesi 

  • Duruş bozukluğunu gidermesi 

  • Daha sıkı bir cilde sahip olunması 

  • Karın kaslarının güçlenmesi ve şekillenmesi 

  • Kasların aktif olarak çalışmasını sağlaması

  • İnceltmesi 

  • Bacak dengesini sağlaması 

Squat hareketinden beklenmesi gereken sonuçlar arasındadır. Squat hareketinden beklenen sonuçlar belirli bir zaman dilimine sıkıştırılmamalı ve kişiler kendilerini bu egzersizi yaparken başkaları ile karşılaştırmamalıdır. 

Squat Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

Squat hareketinin yapılışı esnasında bacak, sırt, omurga ve baş bölgelerinin duruşlarına özen göstermek gerekir. Kişiler bedensel durumlarını ve fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak squat yapmalıdır. Squat yaparken belirli tekrarlar ile hareket edilir ve hareketten daha çok verim alabilmek için dumbell gibi ağırlıklar kullanılabilir. Squat hareketinde kalça kaslarını sıkıp bırakmak da önemli derecede etkilidir. 

Squat Zayıflatır Mı?

Squatın kilo verdirmesi mümkün olsa da genellikle incelme olarak gelişim gözlenir. Squat tek başına kilo vermek için yeterli bir hareket değildir. Squat hareketi beslenme ile de desteklenmeli ve vücuttaki yağ kitlesi azaltılmalıdır. Aksi takdirde squat kalça ve bacak kaslarını geliştirmeye devam etse de kişide orantısız bir vücut şekli ortaya çıkabilir. 

İletişim
Bizimle İletişime mi Geçmek İstiyorsun?
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
ÜCRETSİZ KARGO
150 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
DEĞİŞİM VE İADE
14 gün değişim ve iade garantisi!
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki
son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin