0

Squat Egzersizleri ve Hareketleri! Evde Yapılabilecek Squat Hareketleri

Squat Egzersizleri ve Hareketleri! Evde Yapılabilecek Squat Hareketleri

Squat Egzersizleri ve Hareketleri! Evde Yapılabilecek Squat Hareketleri

Squat egzersizleri birden çok hareketi kapsar. Squat tek bir hareket değildir ve farklı varyasyonları bulunur. Bu sebep ile de squat yaparken farklı bölgeleri çalıştırmak ya da hareketi daha efektif bir hale getirmek mümkün hale gelir. Squat yaparken zorlananların hareketi daha kolay bir hale getirebilecekleri gibi hareketin zorluğu da yükseltilebilir. Kullanılan yan ekipmanlar, destekleyici ögeler ve spor asistanı olarak bilinen materyaller ile squat hareketinden alınan verim sürekli değiştirilebilir. Squat hareketi her ne kadar bölgesel bir çalışma alanı gibi dursa da kalça kasları, karın kasları ve üst bacak kaslarına odaklanır.

Evde Yapılan Squat Çeşitleri: Evde squat yapmak eforsuz ve kolay olarak kabul edilmektedir. Hareketi yaparken zorlanmamak ya da hareketi yapma esnasında herhangi bir gelişim gözleyememek hareketin doğru yapılmadığına işaret edebilir. Hareketi ya da hareketleri doğru yapabilmek için ise doğru pozisyona önem verilmelidir. Evde yapılabilen squat hareketleri şu şekildedir: 

  • Klasik squat 

  • Ağırlık kullanılan squat 

  • Sıçramalı squat 

  • Balet squat 

  • İzometrik squat 

Squat Nedir?

Squat hareketi, spor içerisinde yer alan ve kasların gelişimini etkileyen bir harekettir. Squat hareketi ile belirli bir süre içerisinde kasların güçlendirilmesi mümkün olur. Bölgesel gibi görünen bu hareket üç farklı bölge üzerinde yoğun bir şekilde etkilidir. Bu etkinin yanı sıra dolaylı yoldan etkilediği kas grupları da bulunur. Örneğin ağırlık ya da dumbell gibi ek antrenman ögeleri ile desteklenir ise kol kasları üzerinde de gelişim gözlenir. Squat evde rahatlıkla yapılabilecek bir egzersizdir ve düzenli yapıldığı takdirde etkisi rahatlıkla görülür. Hareketi yaparken düzenli olmaya özen göstermek önem taşır. 

Squat Hangi Bölgeyi Çalıştırır?

Squat’ın çalıştırdığı bölgeler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kalça kasları 

  • Karın kasları 

  • Ön bacak kasları 

  • Arka bacak kasları

  • İç bacak kasları 

Dolaylı yoldan ise kol kaslarını, sırt kaslarını ve omurgayı da destekler. Squat ile çalıştırılan bölgeler zaman içerisinde gelişim gösterir. Bu bölgeler hem daha aktif olarak kullanılır hem de aynı böğleler üzerinde sıkılaşma görülür. Kilo kaybetmek, yağ yakmak ve kas kitlesini arttırmak birbirine bağlıdır. Squat hareketi ile de kas kitlesi artarken yağ yakmak da mümkün olur. Yağ yakımının fazla olması ise incelmeye ve dolayısı ile kilo vermeyi destekler. 

Squat Ne Zaman Etki Eder?

Squatın etki etme süresi tekrara ve düzene bağlı olarak değişir. Ayrıca kişiden kişiye de gelişim süreci farklılık gösterebilmektedir. Farklılık göstermesinin nedenleri arasında ise squat hareketinden alınan verim bulunur. Verimin yüksek olması isteniyor ise tekrar sayısı arttırılmalı ve mümkün ise ağırlıklardan destek alarak squat yapılmalıdır. Squat yapmak isteyenler evde rahatlıkla squat yapabilir ve hareketin farklı varyasyonlarını deneyebilir. 

Squat Kaç Tekrar Yapılmalı?

Squat hareketinde tekrar sayısı ve set sayısı birbiri ile bağlantılıdır. Birçok yerde 3 set ve on beş tekrar önerilir. Ancak bu tekrarlar kişinin mevcut fiziksel özellikleri, kilosu, kalp ritmi, nabzı, sağlık unsurları göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Bu sebep ile de hareketin kaç set ve kaç tekrar yapılacağı kişiye göre değişebilir. Hareket sayısını yüksek ve set sayısını az, set sayısını yüksek ve hareket sayısını az tutmak mümkündür. 

Erkekler Squat Yapabilir Mi?

Erkekler ve squat arasında cinsiyet ayrımı bulunmaz. Kadınlar kadar erkekler de kalça kaslarını geliştirmek için squat yapabilmektedir. Squat hareketleri cinsiyetten bağımsız hareketlerdir ve vücut sağlığını önemseyen her erkek ve kadın bu hareketi yapabilmektedir. 

İletişim
Bizimle İletişime mi Geçmek İstiyorsun?
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
ÜCRETSİZ KARGO
150 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
DEĞİŞİM VE İADE
14 gün değişim ve iade garantisi!
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki
son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!
Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin