0

Bacak İnceltme Hareketleri Neler? En Etkili Bacak İnceltme Teknikleri

Bacak İnceltme Hareketleri Neler? En Etkili Bacak İnceltme Teknikleri

Hayatımızı üstünde geçirdiğimiz bacaklarımızı inceltmek için pek çok hareket bulunmaktadır. Bacak inceltebilmek için sadece bu hareketlerle sınırlı kalmayıp, bir yerden bir yere giderken yürümeyi veya merdivenleri kullanmayı, yoga yapmak gibi aktiviteleri de hayatınıza katarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bu aşamada sağlıklı beslenmek de bacak inceltmek için olumlu fayda sağlayacaktır. Bacak inceltmek için yapılabilecek hareketler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Lunge Hareketi,
  • Sumo Squat,
  • Side Lunge Hareketi,
  • Bridge (köprü) hareketi,
  • Fire Hydrant Hareketi,
  • Stending Leg Raise Hareketi.
  • Lunge Hareketi

Lunge hareketi, ayakta dik bir şekilde durmak ve elleri bele koymakla başlar. Ayakta dik bir şekilde dururken bir ayak öne doğru getirilir ve arkada kalan ayak geriye doğru esnetilir. Bu harekette dikkat edilmesi gereken en önemli husus dizlerin yere değmemesi ve bu pozisyonda bir iki saniye beklenmesi gerektiğidir. Daha sonrasında aynı hareket diğer bacak için yapılır ve 3 set 15 tekrar olmak üzere tekrarlanır. Bu hareketle birlikte bacaklardaki selülit oluşumu da engellenmiş olur.

Sumo Squat

Sumo squat hareketi, ayakta ve vücudun dik olduğu bir pozisyonda ayakların kalça genişliğinden daha fazla olacak şekilde iki yana açılması ile başlayacaktır. Burada kişinin yapması gereken ikinci adım ise yavaşça oturmak olacaktır. Oturmaya başlandığı sırada iki yanda olan eller dirseklerden bükülerek burun hizasına elinde bir küre varmış gibi getirilmelidir. Bu pozisyonda yavaş bir şekilde diz kapakları 90 dereceye gelene kadar oturulmalı ve bir iki saniye beklenmelidir. 3 set 15 tekrar olacak şekilde tekrarlanır. Selülit oluşumunu engeller, kalça ve bacak inceltme için etkili bir harekettir.

Side Langue Hareketi

Side langue hareketinde, öncelikler ayaklar bel hizasına kadar açılır. Ardından eller göğüs hizasında dirsekten bükülecek şekilde birleştirilir. Bacaklardan birisi gergin olacak şekilde vücut sağa ve sola yere doğru eğilir. Bu aşamada vücudun üst kısmının dik olmasına özen gösterilmelidir. Bacaklardan güç alacak şekilde ilk pozisyona dönerek diğer bacak için bu işlem yapılır. 3 set 15 tekrar olacak şekilde uygulanır. Bacak inceltmek için etkili olan bu hareket, selülit oluşumunu da engelleyecektir.

Bridge (Köprü) Hareketi

Köprü hareketine başlamak için öncelikle sırtüstü uzanmak gereklidir. Sırtüstü uzandıktan sonra eller iki yana avuç yukarı bakacak şekilde açılır. Ardından diz kapakları bükülerek ayak tabanlarının yere tam basması sağlanır. Karın kasları sıkı olacak şekilde vücut yukarı doğru kalkmalıdır. Bu harekette dikkat edilmesi gereken nokta ise vücut yukarı kaldırılırken omuzların yerden bağlantısı kesilmemesi gerektiğidir. 3 set 15 tekrar olacak şekilde uygulanmalıdır. Bu hareketle bacak ve kalça bölgeleri çalıştırılmış olur.

Fire Hydrant Hareketi

Fire hydrant hareketine başlamak için ilk yapılması gereken, yerde eller ve diz kapakları üzerinde ve diz kapağı 90 derece olacak şekilde durulmasıdır. Diz kapakları tam kalça altına gelmelidir. Eller omuz hizasında açılır ve sırt dik, karın kasları kasılı, kalça sabit bir biçimde sağ kalça vücudun sağ tarafına kaldırılır. Sağ diz kalça seviyesine gelene adar esnetilir ve sağ diz yere değmeyecek şekilde indirilir. Sonrasında bu hareket 15 defa tekrarlanarak aynı işlem diğer bacak için yapılır. Bu sayede hem karın kasları hem kalça hem de dış bacak kasları çalışmış olur.

Stending Leg Raise Hareketi

Stending leg raise hareketi ayakta düz ve dik bir şekilde başlar. Eller kalçada olacak şekilde, dizler bükülmeden sağ ayak sağ diz bükülmeden yana doğru havaya kaldırılır. Bu aşamada vücudun dikliğinin bozulmaması önemlidir. Hareket bir bacak bittiğinde diğer bacağa geçilerek devam ettirilir. 3 set 10 tekrar şeklinde uygulanabilir. Bu hareketle birlikte bacak – kalça bölgeleri çalışır ve bacakları inceltmeye olanak sağlar.

İletişim
Bizimle İletişime mi Geçmek İstiyorsun?
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
256 Bit SSL ile güvenli alışverişin keyfini sür!
ÜCRETSİZ KARGO
150 TL ve üzeri tüm siparişlerde kargo ücretsiz!
DEĞİŞİM VE İADE
14 gün değişim ve iade garantisi!
Bize Katılmaya Ne Dersin?
Avantajlı kampanyalar ve hakkımızdaki
son gelişmelerden herkesten önce haberin olsun!